Diagnostika a léčba bércových vředů žilního původu na naší klinice

Bércové vředy jsou onemocnění, které pacienty trápí i řadu let, jejich léčba je obtížná, pacienty velmi obtěžuje, výrazně snižuje kvalitu života. 50% pacientů má chronické bolesti, špatně spí, užívají dlouhodobě analgetika, které mají řadu vedlejších účinků.

U 70ti% pacientů s bércovým vředem je problém se špatně fungujícími hlavními povrchovými žilami.

Na našem pracovišti máme bohaté zkušenosti s diagnostikou a léčbou bércových vředů žilního původu. Názory na léčebné postupy se různí. Obě skupiny se shodnou v tom, že špatně fungující povrchní žilní systém je základní příčinou vzniku bércového vředu. Konzervativní skupina chirurgů požaduje nejprve zahojení bércového vředu a potom přistupuje k operaci. Moderní přístup, který zastáváme my a který jsme opakovaně prezentovali na odborných kongresech, je ten, že provedeme nejprve miniinvazivní laserovou metodou operaci poškozených žil a tím významně urychlíme zahojení bércového vředu. Takto na našem pracovišti postupujeme od roku 2010 a velmi nás potěšilo, že v následujícím roce 2011 byly publikovány guidelines společnosti “Society of Vascular Surgery“, které tento postup doporučovaly. Naši lékaři prosazují dlouhodobě operaci poškozených žil právě v časném stadiu. Toto si mohou dovolit, protože používají velmi šetrnou endovenosní laserovou terapii, která je velmi šetrná k lymfatickému systému.

Důvodů k operaci v časném stadiu je několik.

  • První: významně se zrychluje hojení.
  • Druhý: pacient se tak jako tak musí podrobit operaci, protože jinak hrozí recidiva bércového vředu a to až v 28% do jednoho roka od zahojení.
  • Třetí: nemalé množství pacientů se vůbec, bez chirurgické intervence, nezahojí.

Neméně významným benefitem pro pacienty s bércovými vředy je skutečnost, že zákrok provádíme v lokální nebo místní anestézii. Celková anestézie není nutná, čímž zpřístupňujeme tuto operaci i pro starší pacienty s řadou přidružených chorob, kteří početně tvoří většinu pacientů. Tito pacienti nepatří většinou k nejmovitější skupině obyvatel a časná šetrná operace výrazně urychlí zhojení bércového vředu, proto pacientům v naší dlouhodobé péči poskytujeme tuto laserovou operaci bez příplatku.