Operace žlučníku

Je indikována u pacientů s prokázanou poruchou funkce žlučníku – nejčastěji s lithiázou , tzn. s kameny či “blátem” ve žlučníku.

Příznaky

Nejčastěji tlakové bolesti v pravém podžebří po dietní chybě , někdy záchvatovité a křečovité – tzv. koliky. Mohou být ale jen pocity nadýmání, zhoršeného trávení apod.

Komplikace

Nejčastější je akutní zánět žlučníku – projevuje se trvalou bolestí v pravém podžebří, teplotami apod. , stav se léčí buď akutní operací či podáváním léků a operace se provede s odstupem.
Další komplikací může být obstrukční ikterus – žloutenka. Je způsobena kaménky, které opustily žlučník , zaklínily se ve žlučových cestách a brání tak volnému proudu žluče z jater do dvanácterníku. Stav se obvykle řeší bez operace při speciálním endoskopickém zákroku a operace žlučníku se provede později.

Léčba

1) Operační řešení
Vždy se provádí laparoskopická operace – z řezu v místě pupku naplnění břišní dutiny CO2 a následné zavedení laparoskopické kamery a operačních nástrojů z dalších tří drobných řezů. Následně se uvnitř břicha provede odstranění celého žlučníku s kameny.
Pokud operační nález znemožňuje laparoskopické provedení operace – např. pro množství srůstů či těžké zánětlivé změny, je výkon konvertován a dokončen klasickým operačním způsobem. Vše se provádí během jedné celkové anestesie /narkozy/.

2) Konzervativní /neoperační/ postup
Je indikován pouze u pacientů, kteří operační řešení buď odmítají či jejich celkový zdravotní stav operaci neumožňuje. Spočívá v dodržování přísné diety , příp. podávání léků.