Kýla brániční, hiátová

Jedná se o poruchu polohy žaludku – za normálních podmínek je žaludek celý umístěn v břišní dutině. U brániční kýly se jeho část dostává i do hrudní dutiny – otvor v bránici (hiatus) je široký.

Příznaky

Nejčastěji pálení žáhy a regurgitace – tzn.návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, například při předklonu či vleže. U velkých bráničních kýl, kde se do hrudní dutiny dostává velká část žaludku, se mohou vyskytovat i dechové obtíže, tlaky na hrudi apod. V řadě případů se může projevovat  netypickými příznaky jako je pocit knedlíku v krku (nejčastěji ráno), opakované záněty horních cest dýchacích, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, stálé nucení na pokašláváníchrapoty, dýchací obtíže, tlaky na hrudi, bolesti za hrudní kostí a podobně.

Komplikace

Záněty dolní části jícnu, vředová choroba, případně oběhové potíže. U neléčeného zánětu jícnu je vyšší riziko vzniku karcinomu.

Léčba

1. Konzervativní (neoperační) postup
Tento postup je indikován u většiny pacientů jako první krok – používají se léky, které tlumí tvorbu žaludeční kyseliny a napomáhají správné funkci přechodu mezi jícnem a žaludkem.

2. Operační řešení
Používá se u pacientů s velkou kýlou a u těch, kde konzervativní léčba nepřináší dobrý efekt.

Na našem pracovišti se provádí vždy laparoskopicky, principem výkonu je zúžení rozšířeného otvoru v bránici (hiátu) a upevnění žaludku na správném místě pomocí manžety z vlastní žaludeční tkáně – tzv.fundoplikace.