Kýla břišní, kýla v jizvě

Břišní kýla je patologické vyklenutí pobřišnice kdekoliv na břišní stěně mimo pupku, nejčastěji pak v jizvách po předchozích operacích. Do vyklenutí se přechodně či trvale vsunuje část břišního obsahu – nejčastěji střevo, předstěra či tuk. Velikost se pohybuje od malých kýl velikosti švestky až po rozsáhlé břišní kýly.

Příznaky

Nejčastěji měkké nebolestivé či mírně citlivé vyklenutí , patrné ve stoje či při námaze. Dále mohou být pocity nadýmání, tlakové či tahavé bolesti.

Komplikace

Nejzávažnější je uskřinutí – obvykle při námaze může dojít k prudkému velmi bolestivému zduření kýly, která nelze vrátit(reponovat) zpět do břišní dutiny. Postupně dochází k narůstající bolesti celého břicha se zvracením, zástavou odchodu větrů a stolice. Tento stav se řadí mezi náhlé příhody břišní a vyžaduje akutní operační řešení. Nelečená kýla může někdy dosahovat obrovských rozměrů.
Léčba

1) Operační řešení
V současné době jsou možné dva typy prováděných operací

a) laparoskopická operace – z řezu mimo místo břišní kýly naplnění břišní dutiny CO2 a následné zavedení laparoskopické kamery a operačních nástrojů z dalších dvou drobných řezů. Následně se zevnitř břicha kýla ošetří speciální síťkou. Výhodou tohoto typu operace je lepší kosmetický efekt a nižší procento recidiv, nevýhodou obtížnost provedení při velkém množství srůstů (např.po předchozích operacích).

b) klasická operace – kožní řez v místě kýly , repozice obsahu kýly zpět do břišní dutiny, ručně šitá plastika břišní stěny, steh podkoží a kůže.

2) Konzervativní (neoperační) postup
Je indikován pouze u pacientů, kteří operační řešení buď odmítají či jejich celkový zdravotní stav operaci neumožňuje. Spočívá v nošení speciálních kýlních pasů.