Klinika jednodenní chirurgie

Chirurgická onemocnění nehtů

Nemoci nehtů a nehtového komplexu tvoří málo známou a mnohdy podceňovanou skupinu chorob na pomezí více oborů (dermatologie, chirurgie, vnitřní lékařství). Funkční a zdravý nehtový komplex je velmi důležitý pro normální fungování ruky, kde tvoří důležitou senzorickou oblast prstu, je ovšem nezastupitelný i pro nohu kdy v normálním stereotypu chůze působí jako opora pro nervová zakončení na nehtovém lůžku palce. V neposlední řadě je zdravý nehet vizitkou péče o tělo a zdraví.

Na chirurgii ošetřujeme nejčastěji zarůstající nehty a jejich komplikace - zejména hnisavá paronychia, nehtové dystrofie, klešťovité nehty a další chorobné stavy, z nichž některé jsou vrozené (trapézový nebo ovoidní nehet) a jiné získané, způsobené špatnou péčí o nehty a špatnými návyky (zastřihování dokulata). Ošetřujeme rovněž získané deformity, traumata nehtového komplexu s vadným odrůstem nehtu (typicky poranění způsobené přivřením prstu do dveří od auta. Do určité míry - ve spolupráci s dermatology - léčíme i některé komplikace nehtové plísně (onychomykosy).

Více informací k jednotlivým diagnózám najdete v příslušných článcích. 

Nehtová plíseň (Onychomycosis)

Plísňová onemocnění nehtů jsou doménou kožních lékařů, v chirurgické ambulanci pro Vás, bohužel, nemůžeme nic udělat.

Zarůstající nehet (Unguis incarnatus)

Nejčastější chirurgické onemocnění nehtů, které tvoří až 90% našich pacientů. Vyskytuje se ve všech věkových skupinách, zřejmě nejčastěji v adolescentním věku, kdy navíc díky bolestivosti palce na noze dochází k jeho šetření při nášlapu, rozvoji vadného stereotypu chůze s následkem přetížení nožní klenby a rozvoji plochonoží.

Lehčí formy zarůstání léčíme konzervativně pomocí elastického tapování a dorsální abraze (škrábání), těžší formy a opakovaný zárust pak vlastní modifikací Emmertovy operace. Pacienti po těchto operacích jsou u nás sledováni aspoň jeden rok, k recidivě zarůstání dochází v necelém 1% případů.

Vrozené odchylky růstu nehtů - trapézový a ovoidní nehet.

Týká se nejenom palce, ale i malých prstců. Společným jmenovatelem těchto chorob je opět nehtový zárust, ke kterému dochází prakticky vždy aspoň jednou za život. Dědičnost těchto chorob není přesně známa, klinicky se pravidelně manifestují v období staršího dětství a adolescence, s maximem kolem 12 - 14. roku věku, častěji dívky než chlapci. Vážné nebezpečí v těchto případech opět představuje porucha stereotypu chůze s rozvojem plochonoží, v extrémním případě až končetinového zkratu. Léčba je pouze chirurgická, spočívá v plastice obou valů postiženého prstu. Spodní věková hranice pro chirurgické ošetření u nás je 11 let. 

Klešťovitý nehet a onychogrypóza (Onychogryposis)

Klešťovitý nehet je doménou spíše jiných specialistů, kteří se věnují nehtovým rovnátkům, tzv. orthonyxii. Chirurgické ošetření je možné, ale výsledky nejsou tak dobré jako u ostatních diagnóz, protože zpravidla přináší podstatnou redukci šíře nehtu. Absolutní indikace k operaci je selhání léčby rovnátkem.

Poúrazové stavy a pyramidální nehet (Unguis pyramidalis)

Tato onemocnění jsou charakterizována ztrátou přilnutí (adherence) nehtové ploténky k nehtovému lůžku. Dochází k degradaci podnehtové tkáně, která je postupně nahrazována normální kůží, ke které nehet není schopen přilnout a roste vertikálně, což působí jednak výrazné potíže při nehtové hygieně, oblékání a pod. a zejména způsobuje psychickou traumatizaci z kosmeticky nepřijatelného vzhledu nehtu. Obvzvláště traumatizující bývají takové stavy u dětí po úrazech nehtového komplexu, např. po přivření prstu do dveří od auta. Vyžadují chirurgickou léčbu - mikrochirurgickou rekonstrukci, která je časově i technicky náročná, vysoce individuální a vžil se pro ni termín “imerzní plastika”. Cílem této operace je obnovení normálních poměrů v nehtovém komplexu, zejména plastickým přesunem zárodečné tkáně nehtu (matrix).

Vyšetření a základní ošetření Vám poskytneme zdarma, respektive za úhradu zdravotní pojišťovny, v naší ambulanci v ordinačních hodinách. Složitější zákroky jsou prováděny za přísné sterility na moderním operačním sále za přímou úhradu pacientem. Ceny zákroků se pohybují od 2 500,- do 5 000,- Kč.

Informovaný souhlas Emmertova plastika

Informovaný souhlas Imerzní plastika

Poradna pro onemocnění nehtů

Nemoci nehtů a nehtového komplexu tvoří málo známou a mnohdy podceňovanou skupinu chorob na pomezí více oborů (dermatologie, chirurgie, vnitřní...

Triton IT