Nejčastější otázky: Onemocnění jícnu

S čím se na vás mohu obrátit?

V naší poradně pro onemocnění jícnu se zabýváme třemi okruhy potíží. Refluxním onemocněním jícnu, onemocněním žlučníku a chronickým zánětem slepého střeva.

Objednat se do poradny

Co je refluxní onemocnění jícnu?

Refluxní onemocnění jícnu, brániční kýla, GERD,EERD vše jsou synonyma pro jednu nemoc.  Jedná se o civilizační onemocnění způsobené nesprávnou skladbou stravy a snížením fyzické kondice obyvatel, samozřejmě zde působí i faktor dědičnosti.


Jak poznám, že mám reflux?

Onemocnění má dvě formy co se týče klinických projevů a dva charaktery vracejícího se obsahu (refluxátu).

Oesofageální forma je typická a projevuje se pálením žáhy, návratem potravy a šťáv zpět do jícnu, nebo do úst,
bolestí za hrudní kostí, někdy podobnou infarktu myokardu. Potíže jsou zhoršené po jídle, obzvláště po některých jídlech jako kynuté pečivo, papriky, kečup, uzeniny apod.

Extraoesofageální forma nemá typické příznaky a někdy její diagnostika působí značné potíže. Onemocnění neprovází typické pálení žáhy, návrat potravy, ale projevuje se postižení hlasivek, nosohltanu event. průdušek.  Pacient má časté záněty vedlejších nosních dutiny, časté bronchitidy, pocit knedlíku v krku po rány, chrapoty, nucení k pokašlávání, větší kazivost zubů, bolesti za hrudní kostí, poruchy polykání apod. 


Jak se reflux diagnostikuje?

Jedná-li se o kyselý reflux (oesofageální formu), dobře účinkují léky na zmirňování tvorby žaludečních šťáv  PPI/Helicid, Loseprasol, Emanera, Losec atd./ Jako vyšetřovací metoda je dostačující  gastrofibroskopie, event. rtg žaludku. Tato forma se snadno diagnostikuje a následně léčí.

U druhého typu refluxu, tedy extraoesofageální formy je, vzhledem k rozmanitosti klinických potíží, potřebná mezioborová spolupráce, kdy kromě základního gastrofibroskopického a rtg vyšetření, která mohou být mnohdy s negativním nálezem, se doplňuje  ORL vyšetření na specializovaném pracovišti - hlasovém centru, které přesně ukáže poruchu nosohltanu a hlasivek.  Tuto poruchu nelze stanovit ani gastrofibroskopický, ani rtg vyšetřením. V případě dalších diagnostických rozpaků doplňujeme impedanci jícnu, která nám během 24 hodin přesně určí, jak se posunují plyny, tekutiny i potrava v jícnu, jakou má obsah kyselost, na jaké podněty posuny reagují. Vše se zaznamenává na počítač, který pacientovi zapůjčíme. Posledním doplňujícím vyšetřením je jícnová manometrie, která stanoví schopnost jícnu posunovat potravu po polknutí.  Teprve až po zhodnocení základních i moderních vyšetřovacích metod je možno někdy stanovit správnou diagnosu a následně správnou léčbu.


Jak se dá reflux léčit?

Obsah ze žaludku, který se vrací do jícnu/refluxát/ může mít buď kyselý, nebo zásaditý charakter. Je-li refluxát kyselý pak působí většinou běžné potíže a dobře reaguje na léčbu PPI.

Je-li však refluxát zásaditý, pak nereaguje na léčbu PPI a často mívá netypické klinické příznaky, což ztěžuje
jeho diagnosu.

Léčba onemocnění může být konzervativní, nebo operační.  Konzervativní léčba spočívá v redukci váhy, úpravě jídelníčku, někdy v speciálních dechových cvičeních.  Někdy může být její efekt překvapivě dobrý, ale u těžších případů většinou nestačí.  Další formou konzervativní léčby je podávání léků skupiny PPI, které blokují na úrovni protonové pumpy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná k aktivaci žaludečních šťáv. Tyto léky neléčí příčinu onemocnění, pouze neutralizují kyselost refluxátu, k refluxu dochází stejně, ale pacient jej nepociťuje, protože kyselina chlorovodíková je neutralizovaná a nepálí. Při ukončení léčby se vrací plná paleta potíží do týdne zpět.

Operační léčba spočívá v nápravě nesprávných anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu do žaludku.  Operací je odstraněna příčina, pacient nemusí brát léky, efekt je trvalý.  V současnosti operační řešení  refluxní choroby jícnu, laparoskopická fundoplikace, patří mezi standardní operační metody, které se provádějí na specializovaných pracovištích s výhodou v režimu jednodenní chirurgie.

Jak se projevuje onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se projevuje dvěma formami. Typická je forma kolikovitá, kdy pacient po dietní chybě/tučné, smažené, pikantní/ má klasický žlučníkový záchvat s kolikovitými bolesti v pravém podžebří. Bolesti odeznění, samovolně, někdy dříve po spasmolyticích (Algifen, Cholaspan apod.) Druhá forma je nadýmavá, kdy pacient po jídle nemá záchvat, ale cítí se nadmutý, toto odezní po několika hodinách samovolně, ale opakuje se to, trvá to dlouhodobě a pacienta to značně obtěžuje. 


Jak se léčí onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se vyšetřuje sonograficky (ultrazvukem) a jsou-li prokázány žlučníkové kameny je potřebné operační řešení. Někdy se stává, že pacient má dlouhodobě žlučníkové záchvaty a nepodaří se prokázat žlučníkové kameny. V tomto případě přistoupíme k operačnímu řešení, po vyloučení jiných onemocnění, i když nejsou prokázané kameny. Výsledky tohoto postupu přinášejí výborné výsledky. Dále je potřeba zmínit změnu přístupu k časnosti provedené operace, kdy dříve se doporučoval určitý časový odstup operace po žlučníkovém záchvatu. Dnes je přijatý názor, že operace se má provést co nejdříve po žlučníkovém záchvatu, odstranění, zaníceného žlučníku dojde ke zkrácení délky léčby. Jak z výše uvedeného vyplývá, léčba onemocnění žlučníku je operační, tzv. cholecystectomie. Spočívá v odstranění celého žlučníku s kameny. Pacienti po operaci ve většině případů nedrží žádnou dietu, ani jinak nejsou omezeni. Operace se provádí laparoskopicky.


Jak poznám, že mám chronický zánět slepého střeva a co s tím?

Chronický zánět slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, které není závislé ani na námaze, ani ne jídle. Vzniká kdykoliv, odeznívá po hodinách po dnech, dobře na potíže působí studené. Žádným, dosud dostupným, vyšetřením se nedá přesně prokázat, že tyto potíže působí chronický zánět slepého střeva. Je nutno vyloučit ostatní onemocnění urologické, gynekologické, bolesti páteře apod a v případě, že je vše negativní je a pacienta potíže skutečně obtěžují, je na místě plánovaně odstranit slepé střevo, provést appendectomii.  V 90ti% po operaci potíže zcela zmizí, tam kde přetrvávají, je nezbytné provést další vyšetření a appendix nebyl příčinou původních potíží.


Diskusní téma: Onemocnění jícnu

Po fundoplikaci stále potíže

Hana 02.05.2019
Dobrý den,manžel je měsíc po fundoplikaci (u vás) a má stále potíže s pálením v krku a chrapotem jako před operací.Je možné ,že se vše ještě upraví,nebo operace nepomohla?

žlučník

libuše tesaříková 26.04.2019
dobrý den pane doktore,byla jsem na odstranění žlučníku laparoskopicky 10,dubna,snažím se jíst raději dietně,problémy nejsou,snad nebudou,ale co mě znepokojuje,že mi je tak nárazově každý den špatně od žaludku a slabo,je to po té operaci? A ještě prosím co si mohu vzít za léky na trávení než si tělo zvykne,že je bez žlučníku.děkui moc za odpověď

lehký duodeno-gastrický reflux

Kristina 08.01.2019
Dobrý den, před 8 dny jsem byla na pohotovosti pro bolest žaludku kolem pupku a v požebří na pravé straně. Vzali mě vzorek krve, udělali RTG a sono břicha, vše dopadlo dobře, bez nálezu. Paní doktorka mě doporučila lék Degan, čípky od bolesti a vyšetření na gastroenerologii. Do vyšetřením žaludku jsem jedla bezmasá jídla, dušenou zeleninu, rýži, brambory, červenou řepu, bílé pečivo jen málo, kurkumu. Za týden bolesti malého rázu, skoro žádné. Dnes jsem absolvovala vyšetření žaludku na gastroenerologii, pan doktor mě napsal pokračování v léčbě Deganem, diagnóza: lehký duodeno-gastrický reflux. Chci se zeptat, co by jste mě doporučil za léčbu a stravu a co vlastně znamená diagnóza lehký duodeno-gastrický reflux, jak dlouho se léčí. Děkuji za radu. S pozdravem Kristina

Inkompetence kardie

Bodáková 09.11.2018
dobrý den, kvůli dlouhotrvajícím trávícím problémům jsem se konečně dostala na vyšetření - gastroskopie.
našli mi:
Inkompetenci kardie
erozivní bulbitida

lékař mi k tomu moc neřekl, že prý počká na histologii dva týdny

Je to vážné a je pravda, že inkompetence kardie se nedá vyléčit (našla jsem akorát na netu).

Mám hlavně nadýmání, bolesti žaludku, občas křeče a někdy řidší stolice (až do průjmu).

Děkuji moc za případný názor!

Barrettův jícen

Miroslav 10.07.2018
Dobrý den, mám barrettův jícen. Byl mi diagnostikovan v roce 2009 dali mi Nolpazu asi po 3 letech mi stech prášku začalo bolet břicho tak mi dali Famosan po tom to léku se to zlepšilo ale začátkem tohoto roku mi i tyto léky přestřelil zabyrat tak mi doktor napsal pantomil. Žaha mi poněm sice nepálí ale nějak to není ono cítím tlak na prsou hůř se mi poliká a nějak to není ono. Chtěl jsem se zeptat nešel by udělat nějaký zákrok po kterém by se to zlepšilo?
Děkuji za odpověď

operace refluxu jícnu a možnost těhotenství

Ondřej 18.06.2018
Dobrý den, rád bych se Vás poprosil o radu. Mam přítelkyni operovanou s refluxem jícnu a chtěl jsem se zeptat, zda je možné těhotenství a jaká jsou případná rizika na zátěž břicha atd... Rádi bychom v budoucnu chtěli miminko a chtěli bychom být jistější před započetím. Moc děkuji Ondra.

Klimakterium a reflux

Lenka 12.05.2018
Dobrý den. Několik roků se léčím s lehkou imkompetencí kardie. Vždy mi pomohl omeprazol. Bohužel, nyní užívám už 2 denně a žáha pálí stále. Může mít vliv na zhoršení potíží i klimakterium?
Můžu se objednat k Vám do poradny ohledně fundoplikace s nálezem z gastroskopie z roku 2016 nebo mám jít napřed na kontrolu u nás?
Děkuji.

Poděkování

Lidka 17.04.2018
Jsem po operaci brániční kýly na Vaší klinice- chci tímto poděkovat panu Dr. Drahoňovskému a Pacákovi za operaci, ochotu a odbornou radu, také všem sestrám na lužkovém oddělení- mají náročnou práci - jsou ochotné a příjemné- je mi mnohem líp .Děkuji Lidka Halmová

Reflux

Radek neshyba 31.03.2018
Dobry den jsem rok po operacirefluxu v Brne mam potize ze mne ted zacala posledni měsíc palit zaha jidlo musim poradne rozkousat jinak se mi to zasekava a musim to vyzvracet yk jsem i u vas stimto problemem a tam bylo zjištěno že manzeta je moc utahla tak mi v praze to trozku roztahly mam stale potize prosim co mam dekat ted v dubnu to bude rok co jsem po operaci a porad to neni dobry v

Re: Reflux

Radek 23.06.2018
Dobrý den měl bych velkou prosbu byl jsem před rokem operovany v Brně mám bolesti nemůžu pořádně jíst jídlo se mi zasekává když to není pomalu pasivita strava nevím co mám dělat dál jsem s toho už na nervy mohli byste mi nějak pomoct všichni mi říkají že je to dobrý ale já vím že dobrý to není
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>