Nejčastější otázky: Kýlní centrum

Jak se objednat?

Objednat se můžete online, prostřednictvím těchto stránek anebo telefonicky

Objednat se online

Co je kýla a kde vzniká?

Kýla je, laicky řečeno otvor, nebo díra v břišní stěně přes kterou se vyklenují do podkoží vnitřní orgány. Vyskytují se v typických lokalizacích, ve kterých je břišní stěna apriori oslabená. To jsou třísla - kde u mužů procházejí přes břišní stěnu cévy a chámovod do varlat, u žen je zde jen oblý vaz, proto je u nich kýla v třísle méně častá. U žen je častější tzv. stehenní kýla, která se také vyskytuje v třísle, ale o něco níže, než klasická tříselná kýla. Dalším oslabeným místem je pupek a veškeré jizvy po operacích na břiše, zejména bylo-li jejich hojení komplikované.

Co způsobuje vznik kýly?

K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů pak onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině. Kýly jsou také častější u obézních lidí, kde je břišní stěna oslabena.
 

Co je rozestup břišních svalů (diastáza) a jak vzniká?

Podobným mechanizmem jako kýla vzniká také rozestup břišních svalů  - diastáza. Ta vzniká jedině ve střední čáře typicky nad pupkem, kde jsou svaly břišní stěny pravé a levé strany od hrudní kosti po pupek spojeny jen můstkem vaziva. Vlivem výše uvedených faktorů se tento vazivový můstek postupně rozšiřuje z normálních cca 1cm šíře až na několik cm. Diastázu - rozestup břišních svalů lze pak dobře pozorovat při zvedání se z lehu, kdy se v horní části břicha uprostřed mezi hrudní kostí a pupkem vyklenuje různě veliká část břišní stěny, v klidu vleže zase mizí, ale při vyšetření lze nahmatat, že okraje břišních svalů jsou od sebe vzdáleny více, než uvedený 1 cm.

Jak zjistím, že mám kýlu?

Kýla jak z výše uvedené definice vyplývá je vyklenování vnitřností přes otvor v břišní stěně do podkoží. Objevuje se tedy určité vyklenutí břišní stěny - typicky v klasických lokalizacích - v třísle, pupku, jizvách po operacích, raritně i na jiných místech. Ze začátku se toto vyklenutí objevuje jen při zátěži a zvýšeném nitrobřišním tlaku. Postupně se kýla zvětšuje a vyklenutí může být trvalé zejména ve stoje, zatímco vleže v klidu, při pokrčených dolních končetinách kýla mizí - útroby se vrací do břišní dutiny. Při větších kýlách a zejména, když už jsou dlouho přítomné, vznikají srůsty, které způsobují, že se kýla ani vleže do břicha nevrací. Typickým příkladem jsou velké šourkové (skrotální) kýly, které u mužů, kteří to neřeší třeba 10 let, můžou dosáhnout obrovských rozměrů až po kolena. Při menších kýlách a zejména u obézních lidí nemusí být vyklenutí patrné, někdy ani lékař nemusí kýlu nahmatat a při podezření (bolest v typické lokalizaci a vyloučení jiné příčiny) je pak nutné doplnit vyšetření ultrazvukem (sonografie).

Jak se kýla projevuje, co způsobuje a co hrozí?

Kromě uvedeného vyklenutí může kýla pobolívat, zejména při námaze. Když kýla vzniká, zejména v třísle, může se objevit pálení v třísle. Vzhledem k tomu, že se v kýle vyklenuje některá vnitřnost, nejčastěji střevo, může se objevit porucha funkce této vnitřnosti. Když je otvor v břišní stěně úzký, může způsobovat útlak vnitřností a způsobovat zúžení střeva, které se může projevovat přechodnou zácpou, nadýmáním, pobolíváním kýly. Specifickou událostí je uskřinutí kýly. Je to náhlá událost způsobená tím, že se vnitřnost v kýle zasekne - zaškrtí. Trpí tím výživa zaškrcené vnitřnosti, protože se utlačí, nebo se i uzavřou cévy, které zásobují vnitřnost krví. To způsobuje její odumírání. Při zaškrcení střeva vzniká jeho neprůchodnost. Obojí se projevuje silnou bolestí kýly, která je tuhá, nejde ani vleže zamáčknout zpátky do břicha. Může se objevit zvracení, křeče v břiše, nebo neodcházejí větry a stolice. Jedná se o akutní stav, který je nutno ihned řešit urgentní operací. Při těchto příznacích, nebo jakýchkoliv podezřeních je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Mám kýlu a co teď s tím?

Vzhledem k tomu, že když už kýla vznikla, tak se neztratí, pouze se časem zvětšuje, může způsobovat potíže a hrozí její uskřinutí, se doporučuje její operační řešení. Žádným jiným způsobem totiž není možné kýlu vyřešit. Kýlní pás, který zatlačuje kýlu zpátky a zpevňuje břišní stěnu, se doporučuje jen dočasně do doby operace, nebo jako řešení u těžce nemocných lidí, kteří nejsou schopni podstoupit operaci. Kýlní pás se používá břišní - na břišní, nebo pupeční kýly. Tříselné kýlní pásy se nedoporučují, protože jejich efekt je sporný a spíše způsobují další komplikace - oděrky, nebo zapařování třísla. Jestli jste podle výše uvedeného objevili kýlu, nebo máte podezření, navštivte svého praktického lékaře, nebo rovnou nás v Palas Athena, kde vám po vyšetření věc ozřejmíme a doporučíme vhodné řešení.
 

Jak probíhá operace kýly?

Operace kýl jsou jedny z nejčastějších, které v Palas Athena provádíme. Specializujeme se zde na laparoskopické operace kýl, ale v určitých případech provádíme i klasické operace. Všechny operace vyžadují interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko a také to, zda je pacient vhodný na operaci v režimu jednodenní chirurgie. Operace probíhá v celkové narkóze. Jen u hodně nemocných - většinou starších lidí, lze tříselnou kýlu operovat v lokálním umrtvení místa operace ve spojení s tzv. analgosedací (farmakologickým tlumením pacienta, které ale není narkózou), nebo ve spinální anestezii (umrtvující látka se vpíchne do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře a přibližně od půlky těla pacient nic necítí, zatímco zůstává při vědomí; efekt trvá několik hodin a pak se zase citlivost plně vrátí).

Diskusní téma: Kýlní centrum

Bolest po operaci kyli.

Miroslav Krátký 13.11.2018
Dobrý den, prodělal jsem před několika dny(7) operaci tříselné kýly. Operace prý proběhla v pořádku. Problém je že mám po operaci stále bolest v oblasti jizvy. Pokud ležím je vše ok, problém nastává když chci z postele vztát a chodit. Nemůžu se ani narovnat a mám pocit jakoby mě na tu jizvu tlačilo celé břicho, což dost bolí. Když zatlačim na břišní sval myslím že je to pobřišnice a držím jej může se trochu narovnat a chodit. CT vyšetření, sono ani rentgen nic neodhalil. Také byl proveden obstřik skřípleho kožního nervů, bezvýsledně. Co může být příčinou a jak jí odstranit?

pupeční kýla a diastáza

Zdenka 15.05.2018
Dobrý den. Dnes mi lékař diagnostikoval kýlu a diastázu. ráda bych se obojího zbavila v jedné operaci, chci se zeptat zda tento zákrok u vás hradí pojišťovna. již vím, že připadá v úvahu laparoskopie. Ještě se zeptám možnost operace v lokální anestezii. Moc děkuji

Příprava na operaci

Zdeňka 22.03.2018
Dobrý den, můj blízký známý má jít k vám na operaci třísla. Je možné, abych ho před operaci doma vyholila (samozřejmě vše, včetně přirození)? Děkuji Z.

vyšetření,čekací doba

Michaela Krechlerová 07.03.2018
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat kolik dní předem se dělá předoperační vyšetření a co vše zahrnuje a jaká je čekací doba na operaci od objednání a zda operaci v plné výši hradí pojišťovna.
Děkuji

Brániční kýla - skluzní

Ivana 11.02.2018
Dobrý den,
mamince (83 let) byla při problémech s přijímáním potravy a zvýšeným CRP (128) zjištěna obrovská brániční kýla - skluzní. Chtěla jsem se zeptat, jestli by tato kýla mohla být příčinou jejích problémů a je-li i v tomto věku možná (vhodná) operace. Nebo je-li možno jinak řešit její problémy s přijímáním potravy (i když jí a pije malounko, má velké potíže - za měsíc zhubla 6 kg).
Děkuji.

Re: Brániční kýla - skluzní

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, toto je velice individuální situace, záleží na tom, v jakém celkovém zdravotním stavu Vaše maminka je. Nález brániční kýly má velice pravděpodobně úzkou souvislost s popisovanými problémy. Posouzení celkové situace a možnost operačního řešení závisí na osobní konzultaci s lékařem a samozřejmě na výsledcích velmi podrobných předoperačních vyšetření. Hezký den

brániční kýla

Ondřej Obrusník 11.02.2018
Dobrý den!
Od roku 2013 mám zjištěnou brániční kýlu, která mě dlouhodobě trápí. Prošel jsem snad už 4 lékaře a každý mi říkal to samé:
nesmím jíst a pít 80% klasických potravin co normální člověk, nesmím dělat žádnou manuální práci, musím spát v polosedě+ brát 4 tablety denně a takový průběh celý život....Po 5 letech žádný pokrok a do operace se nikomu nechce.
Ve 25 letech se nechci smířit s takovým řešením a postupem. Jsem z Ostravy.
Můžete mi nabídnout pomoc a možné dlouhodobé řešení mého problému?
Děkuji za Vaši ochotu a vstřicnost!

Re: brániční kýla

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, popisujete typický příběh člověka trpícího refluxní chorobou, který je léčen konzervativně. Pomoci Vám můžeme, objednejte se k nám do poradny k MUDr. Pecákovi, MUDr. Mosendzovi, MUDr. Winklerovi nebo MUDr. Drahoňovskému a vezměte s sebou veškeré dostupné výsledky (gastroenterologie, případně RTG žaludku). Je-li diagnosa jasná a konzervativní léčba je výhledově na velmi dlouhou dobu, pak je na místě zvážit laparoskopickou fundoplikaci. Ještě musíme upozornit, že nemáme smlouvu se zdravotní pojišťovnou 213. Hezký den

kylní kanál

Karel Kříž 08.01.2018
Dobrý den, mám už asi 6 let, problém s pravým tříslem a bolestí pravého podbřišku a zad. Začalo to asi v práci, když jsem cítil zapálení v podbřišku, při tom jsem aktivně hrál fotbal. Nyní cítím i bolest v levém podbřišku. Při zatažení břišních svalu nahmatám malé bouličky, moje fyzioterapeutka mě informovala, že by to mohl být kylní kanál. Jsem po dvou operací pravého kolena a dříve jsem trpěl zácpami.
Potřebuji poradit zda byste mě pořádně vyšetřily, protože jsem již byl na několika vyšetření a problém stále trvá.
A jak vyšetření probíhá?
Děkuji .

Re: kylní kanál

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, zda se může jednat o tříselnou kýlu Vám řekneme opravdu jedině na základě vyšetření v naší kýlní poradně, kam se můžete objednat. Vyšetření probíhá jednak palpačně s jednak s pomocí ultrazvuku. Hezký den
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>