SM Systém

SM-systém nabízí možnost, jak doplnit a chybějící pohyb, navrátit svalům ztracenou rovnováhu, harmonii jejich vzájemné funkce, a tím vrátit posturu do vzpřímené pozice. Ta je z biomechanického hlediska pro tělo nejvýhodnější. Metoda respektuje anatomické uspořádání organismu a přirozené zákonitosti pohybu.

Cvičí se hlavně ve vzpřímené pozici těla, s rozsáhlým pohybem končetin a využitím pružného odporu speciálního elastického lana. Cvičí se hlavně ve vzpřímené pozici těla, s rozsáhlým pohybem končetin a využitím pružného odporu speciálního elastického lana.

SM je cvičení

  • Posilovací – posiluje oslabené svaly
  • Natahovací – natahuje svaly napnuté a zkrácené
  • Mobilizační – obnovuje kloubní pohyblivost
  • Stabilizační – dává tělu potřebnou pevnost a oporu, zajišťuje stabilitu v době klidu, ale hlavně během pohybu
  • Koordinační – koordinuje vzájemné postavení o pohybovaních segmentů
  • Optimalizuje řízení hybnosti – procvičuje nejdůležitější pohybové stereotypy jako je chůze, běh, práce

Pro koho je vhodná ?

 Metoda je vhodná pro léčbu skolióz, vadného držení těla a při bolestech zad. Při cvičení dochází ke zlepšení držení těla, zlepšení pohyblivosti páteře a hrudního koše. Funguje také jako prevence před onemocněním páteře a celého pohybového aparátu. A v neposlední řadě také dochází ke zlepšení kondice a koordinace pohybu.

V současné době probíhá na rehabilitaci v Palas Athéna skupinové cvičení pro dětí  školního věku. Vhodné je pro děti s vadným držením tělabolestmi zad nebo s již diagnostikovanou skoliózou. Pro zdravé děti často slouží jako prevence výše zmíněných problémů a zároveň vede ke zlepšení celkové kondice a koordinace pohybu. Zejména s ohledem na současný životní styl dětí, s převládajícími sedavými aktivitami na úkor pohybu, je toto cvičení vhodnou formou kompenzace. Cvičí se pod dohledem kvalifikovaných fyzioterapeutek.