Kýla pupeční

Jedná se o patologické vyklenutí pobřišnice v místě pupku, do kterého se přechodně či trvale vsunuje část břišního obsahu – nejčastěji střevo, předstěra či tuk. Pupeční kýla vzniká v oslabeném místě břišní stěny, může být získaná (ponámahová) či vrozená. Velikost pupeční kýly se pohybuje od malých kýl velikosti třešně až po rozsáhlé kýly rozměrů dětské hlavy.

Příznaky

Nejčastěji měkké nebolestivé vyklenutí , patrné ve stoje či při námaze. Dále mohou být pocity nadýmání, tlakové či tahavé bolesti.

Komplikace

Nejzávažnější komplikace u pupeční kýly je uskřinutí – obvykle při námaze může dojít k prudkému velmi bolestivému zduření kýly, která nelze vrátit (reponovat) zpět do břišní dutiny. Postupně dochází k narůstající bolesti celého břicha se zvracením, zástavou odchodu větrů a stolice. Tento stav se řadí mezi náhlé příhody břišní a vyžaduje akutní operační řešení. Neléčená kýla může někdy dosahovat obrovských rozměrů.

Léčba

1) Operační řešení
V současné době jsou možné dva typy prováděných operací

a) laparoskopická operace – z řezu mimo místo pupeční kýly naplnění břišní dutiny CO2 a následné zavedení laparoskopické kamery a operačních nástrojů z dalších dvou drobných řezů. Následně se zevnitř břicha kýla ošetří speciální síťkou. Výhodou tohoto typu operace je lepší kosmetický efekt a nižší procento recidiv, nevýhodou obtížnost provedení při velkém množství srůstů (např.po předchozích operacích).

b) klasická operace – kožní řez v místě pupeční kýly , repozice obsahu kýly zpět do břišní dutiny, ručně šitá plastika břišní stěny, steh podkoží a kůže.

2) Konzervativní (neoperační) postup
Je indikován pouze u pacientů, kteří operační řešení buď odmítají či jejich celkový zdravotní stav operaci neumožňuje. Spočívá v nošení speciálních kýlních pasů.

PUPEČNÍ KÝLA