Nejčastější otázky: Gastroenterologie

S čím se na vás mohu obrátit?

V naší gastroenterologické ambulanci se zabýváme třemi okruhy potíží. Refluxním onemocněním jícnu, onemocněním žlučníku a chronickým zánětem slepého střeva.

Objednat se do poradny

Co je refluxní onemocnění jícnu?

Refluxní onemocnění jícnu, brániční kýla, GERD,EERD vše jsou synonyma pro jednu nemoc.  Jedná se o civilizační onemocnění způsobené nesprávnou skladbou stravy a snížením fyzické kondice obyvatel, samozřejmě zde působí i faktor dědičnosti.


Jak poznám, že mám reflux?

Onemocnění má dvě formy co se týče klinických projevů a dva charaktery vracejícího se obsahu (refluxátu).

Oesofageální forma je typická a projevuje se pálením žáhy, návratem potravy a šťáv zpět do jícnu, nebo do úst,
bolestí za hrudní kostí, někdy podobnou infarktu myokardu. Potíže jsou zhoršené po jídle, obzvláště po některých jídlech jako kynuté pečivo, papriky, kečup, uzeniny apod.

Extraoesofageální forma nemá typické příznaky a někdy její diagnostika působí značné potíže. Onemocnění neprovází typické pálení žáhy, návrat potravy, ale projevuje se postižení hlasivek, nosohltanu event. průdušek.  Pacient má časté záněty vedlejších nosních dutiny, časté bronchitidy, pocit knedlíku v krku po rány, chrapoty, nucení k pokašlávání, větší kazivost zubů, bolesti za hrudní kostí, poruchy polykání apod. 


Jak se reflux diagnostikuje?

Jedná-li se o kyselý reflux (oesofageální formu), dobře účinkují léky na zmirňování tvorby žaludečních šťáv  PPI/Helicid, Loseprasol, Emanera, Losec atd./ Jako vyšetřovací metoda je dostačující  gastrofibroskopie, event. rtg žaludku. Tato forma se snadno diagnostikuje a následně léčí.

U druhého typu refluxu, tedy extraoesofageální formy je, vzhledem k rozmanitosti klinických potíží, potřebná mezioborová spolupráce, kdy kromě základního gastrofibroskopického a rtg vyšetření, která mohou být mnohdy s negativním nálezem, se doplňuje  ORL vyšetření na specializovaném pracovišti - hlasovém centru, které přesně ukáže poruchu nosohltanu a hlasivek.  Tuto poruchu nelze stanovit ani gastrofibroskopický, ani rtg vyšetřením. V případě dalších diagnostických rozpaků doplňujeme impedanci jícnu, která nám během 24 hodin přesně určí, jak se posunují plyny, tekutiny i potrava v jícnu, jakou má obsah kyselost, na jaké podněty posuny reagují. Vše se zaznamenává na počítač, který pacientovi zapůjčíme. Posledním doplňujícím vyšetřením je jícnová manometrie, která stanoví schopnost jícnu posunovat potravu po polknutí.  Teprve až po zhodnocení základních i moderních vyšetřovacích metod je možno někdy stanovit správnou diagnosu a následně správnou léčbu.


Jak se dá reflux léčit?

Obsah ze žaludku, který se vrací do jícnu/refluxát/ může mít buď kyselý, nebo zásaditý charakter. Je-li refluxát kyselý pak působí většinou běžné potíže a dobře reaguje na léčbu PPI.

Je-li však refluxát zásaditý, pak nereaguje na léčbu PPI a často mívá netypické klinické příznaky, což ztěžuje
jeho diagnosu.

Léčba onemocnění může být konzervativní, nebo operační.  Konzervativní léčba spočívá v redukci váhy, úpravě jídelníčku, někdy v speciálních dechových cvičeních.  Někdy může být její efekt překvapivě dobrý, ale u těžších případů většinou nestačí.  Další formou konzervativní léčby je podávání léků skupiny PPI, které blokují na úrovni protonové pumpy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná k aktivaci žaludečních šťáv. Tyto léky neléčí příčinu onemocnění, pouze neutralizují kyselost refluxátu, k refluxu dochází stejně, ale pacient jej nepociťuje, protože kyselina chlorovodíková je neutralizovaná a nepálí. Při ukončení léčby se vrací plná paleta potíží do týdne zpět.

Operační léčba spočívá v nápravě nesprávných anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu do žaludku.  Operací je odstraněna příčina, pacient nemusí brát léky, efekt je trvalý.  V současnosti operační řešení  refluxní choroby jícnu, laparoskopická fundoplikace, patří mezi standardní operační metody, které se provádějí na specializovaných pracovištích s výhodou v režimu jednodenní chirurgie.

Jak se projevuje onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se projevuje dvěma formami. Typická je forma kolikovitá, kdy pacient po dietní chybě/tučné, smažené, pikantní/ má klasický žlučníkový záchvat s kolikovitými bolesti v pravém podžebří. Bolesti odeznění, samovolně, někdy dříve po spasmolyticích (Algifen, Cholaspan apod.) Druhá forma je nadýmavá, kdy pacient po jídle nemá záchvat, ale cítí se nadmutý, toto odezní po několika hodinách samovolně, ale opakuje se to, trvá to dlouhodobě a pacienta to značně obtěžuje. 


Jak se léčí onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se vyšetřuje sonograficky (ultrazvukem) a jsou-li prokázány žlučníkové kameny je potřebné operační řešení. Někdy se stává, že pacient má dlouhodobě žlučníkové záchvaty a nepodaří se prokázat žlučníkové kameny. V tomto případě přistoupíme k operačnímu řešení, po vyloučení jiných onemocnění, i když nejsou prokázané kameny. Výsledky tohoto postupu přinášejí výborné výsledky. Dále je potřeba zmínit změnu přístupu k časnosti provedené operace, kdy dříve se doporučoval určitý časový odstup operace po žlučníkovém záchvatu. Dnes je přijatý názor, že operace se má provést co nejdříve po žlučníkovém záchvatu, odstranění, zaníceného žlučníku dojde ke zkrácení délky léčby. Jak z výše uvedeného vyplývá, léčba onemocnění žlučníku je operační, tzv. cholecystectomie. Spočívá v odstranění celého žlučníku s kameny. Pacienti po operaci ve většině případů nedrží žádnou dietu, ani jinak nejsou omezeni. Operace se provádí laparoskopicky.


Jak poznám, že mám chronický zánět slepého střeva a co s tím?

Chronický zánět slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, které není závislé ani na námaze, ani ne jídle. Vzniká kdykoliv, odeznívá po hodinách po dnech, dobře na potíže působí studené. Žádným, dosud dostupným, vyšetřením se nedá přesně prokázat, že tyto potíže působí chronický zánět slepého střeva. Je nutno vyloučit ostatní onemocnění urologické, gynekologické, bolesti páteře apod a v případě, že je vše negativní je a pacienta potíže skutečně obtěžují, je na místě plánovaně odstranit slepé střevo, provést appendectomii.  V 90ti% po operaci potíže zcela zmizí, tam kde přetrvávají, je nezbytné provést další vyšetření a appendix nebyl příčinou původních potíží.


Diskusní téma: Gastroenterologie

Vyšetření

Eva 10.11.2017
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné objednat se k Vám na vyšetření, i když nejsem z Prahy.
Děkuji za odpověď.

průjem po operaci žlučníku

Eva 07.11.2017

Dobrý den.
Před 2,5 měsíci jsem podstoupila laparoskopické odstranění žlučníku. Od 4.dne po operaci trpím průjmy, stolice je žlutá až oranžová s kousky nestrávené potravy. Nucení na stolici je velmi urgentní, nezáleží na druhu jídla.Stolice jsou nepravidelné- 3-4x denně. Zkusila jsem užívat Isochol, Pangrol a Biopron forte - vše bez efektu.
Můžete mi prosím poradit, co bych mohla udělat pro zlepšení současného neuspokojivého stavu?
Děkuji za odpověď.

Barettuv jicen

Vera 12.10.2017
Dobry vecer mam kvam prozbu jsem objednana k Panu doktorovy Drahonovskemu v listopadu.Mam berttuv jicen,je nutna pehametrie.

Barretův jícen

Eva 01.09.2017
Dobrý den, před necelým rokem mi diagnostikovali Barretův jícen. Mám stále pocit cizího tělesa v krku přesto, že užívám už třetí léky (Controlox, Zulbex, Helicid). Po žádném z těchto léků necítím zlepšení.K tomu užívám ještě Kinito. V noci si dávám dva polštáře, abych měla výš pod hlavou. Už si nevím rady, několikrát jsem byla i na ORL, kde mi nic nezjistili.Potíže stále přetrvávají , je to velice nepříjemné. Moc Vás prosím o radu. Předem děkuji za odpověď

Re: Barretův jícen

Palas Athéna 08.09.2017
Dobrý den, pokud stále potíže přetrvávají navzdory konzervativní léčbě, je další možností laparoskopická fundoplikace. Hezký den

Fundoplikace žaludku

Kamila 28.08.2017
Dobrý den jsem 9 měsíců po fundoplikaci. Hrozne me dřív palela zaha a mela sem v žaludku kýlu. Po operaci všechny potíže přestali,ale začali jine. Po každém tepelně zpracovanem jídle me hrozne boli žaludek. Mam takovou tupou bolest mezi prsy,léky mi nepomáhají a nemohu zvracet. I když se na jim a hned budu chtít zvracet tak prostě nemůžu. A na to mi doktor nic neřekl jen mi dal další léky... naposled me odvezla sanitka jak jsem mela bolesti a v nemocnici me jen napichly..bolest naštěstí přestala ale fakt sem myslela že asi umřu.. potřebuju poradit jsem už fakt zoufala. Děkuji

Re: Fundoplikace žaludku

Palas Athéna 08.09.2017
Dobrý den, s tímto Vám takto na dálku nepomůžeme. Doporučuji objednat se na kontrolní gastroenterologii a s výsledky potom k nám do poradny. Hezký den

Kýla?

Dana Sochorová 24.08.2017
Dobrý den,měla bych prosím na vás dotaz.
12.7.2016 mě byla na vaší klinice provedena fundoplikace.
Byla jsem velice spokojena,bez obtíží. Nyní, asi poslední 2 měsíce se mi někdy stává, že po několika soustech jídla se objeví bolest po polknutí a musím přestat jíst.Také se mi opět vrátil kašel.Při kašli se mi v místech mezi hrudním košem a pupkem udělá menší boule, která trochu pobolívá.Takže při kašli si toto místo přidržuji rukou.
Nevím, zda je možné, že by se mi vrátila brániční kýla nebo jestli by to mohla být kýla pupeční?
Prosím, bylo by možné se objednat na kontrolu?
Velice Vám děkuji za odpověď a Váš čas.
Hezký den.


Re: Kýla?

Palas Athéna 08.09.2017
Dobrý den, ano rozhodně se objednejte. Hezký den

Re: Re: Kýla?

Sochorová Dana 10.09.2017
Velice děkuji za odpověď,hned se objednám.
Přeji Vám hezký den.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>