Nejčastější otázky: Gastroenterologie

S čím se na vás mohu obrátit?

V naší gastroenterologické ambulanci se zabýváme třemi okruhy potíží. Refluxním onemocněním jícnu, onemocněním žlučníku a chronickým zánětem slepého střeva.

Objednat se do poradny

Co je refluxní onemocnění jícnu?

Refluxní onemocnění jícnu, brániční kýla, GERD,EERD vše jsou synonyma pro jednu nemoc.  Jedná se o civilizační onemocnění způsobené nesprávnou skladbou stravy a snížením fyzické kondice obyvatel, samozřejmě zde působí i faktor dědičnosti.


Jak poznám, že mám reflux?

Onemocnění má dvě formy co se týče klinických projevů a dva charaktery vracejícího se obsahu (refluxátu).

Oesofageální forma je typická a projevuje se pálením žáhy, návratem potravy a šťáv zpět do jícnu, nebo do úst,
bolestí za hrudní kostí, někdy podobnou infarktu myokardu. Potíže jsou zhoršené po jídle, obzvláště po některých jídlech jako kynuté pečivo, papriky, kečup, uzeniny apod.

Extraoesofageální forma nemá typické příznaky a někdy její diagnostika působí značné potíže. Onemocnění neprovází typické pálení žáhy, návrat potravy, ale projevuje se postižení hlasivek, nosohltanu event. průdušek.  Pacient má časté záněty vedlejších nosních dutiny, časté bronchitidy, pocit knedlíku v krku po rány, chrapoty, nucení k pokašlávání, větší kazivost zubů, bolesti za hrudní kostí, poruchy polykání apod. 


Jak se reflux diagnostikuje?

Jedná-li se o kyselý reflux (oesofageální formu), dobře účinkují léky na zmirňování tvorby žaludečních šťáv  PPI/Helicid, Loseprasol, Emanera, Losec atd./ Jako vyšetřovací metoda je dostačující  gastrofibroskopie, event. rtg žaludku. Tato forma se snadno diagnostikuje a následně léčí.

U druhého typu refluxu, tedy extraoesofageální formy je, vzhledem k rozmanitosti klinických potíží, potřebná mezioborová spolupráce, kdy kromě základního gastrofibroskopického a rtg vyšetření, která mohou být mnohdy s negativním nálezem, se doplňuje  ORL vyšetření na specializovaném pracovišti - hlasovém centru, které přesně ukáže poruchu nosohltanu a hlasivek.  Tuto poruchu nelze stanovit ani gastrofibroskopický, ani rtg vyšetřením. V případě dalších diagnostických rozpaků doplňujeme impedanci jícnu, která nám během 24 hodin přesně určí, jak se posunují plyny, tekutiny i potrava v jícnu, jakou má obsah kyselost, na jaké podněty posuny reagují. Vše se zaznamenává na počítač, který pacientovi zapůjčíme. Posledním doplňujícím vyšetřením je jícnová manometrie, která stanoví schopnost jícnu posunovat potravu po polknutí.  Teprve až po zhodnocení základních i moderních vyšetřovacích metod je možno někdy stanovit správnou diagnosu a následně správnou léčbu.


Jak se dá reflux léčit?

Obsah ze žaludku, který se vrací do jícnu/refluxát/ může mít buď kyselý, nebo zásaditý charakter. Je-li refluxát kyselý pak působí většinou běžné potíže a dobře reaguje na léčbu PPI.

Je-li však refluxát zásaditý, pak nereaguje na léčbu PPI a často mívá netypické klinické příznaky, což ztěžuje
jeho diagnosu.

Léčba onemocnění může být konzervativní, nebo operační.  Konzervativní léčba spočívá v redukci váhy, úpravě jídelníčku, někdy v speciálních dechových cvičeních.  Někdy může být její efekt překvapivě dobrý, ale u těžších případů většinou nestačí.  Další formou konzervativní léčby je podávání léků skupiny PPI, které blokují na úrovni protonové pumpy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná k aktivaci žaludečních šťáv. Tyto léky neléčí příčinu onemocnění, pouze neutralizují kyselost refluxátu, k refluxu dochází stejně, ale pacient jej nepociťuje, protože kyselina chlorovodíková je neutralizovaná a nepálí. Při ukončení léčby se vrací plná paleta potíží do týdne zpět.

Operační léčba spočívá v nápravě nesprávných anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu do žaludku.  Operací je odstraněna příčina, pacient nemusí brát léky, efekt je trvalý.  V současnosti operační řešení  refluxní choroby jícnu, laparoskopická fundoplikace, patří mezi standardní operační metody, které se provádějí na specializovaných pracovištích s výhodou v režimu jednodenní chirurgie.

Jak se projevuje onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se projevuje dvěma formami. Typická je forma kolikovitá, kdy pacient po dietní chybě/tučné, smažené, pikantní/ má klasický žlučníkový záchvat s kolikovitými bolesti v pravém podžebří. Bolesti odeznění, samovolně, někdy dříve po spasmolyticích (Algifen, Cholaspan apod.) Druhá forma je nadýmavá, kdy pacient po jídle nemá záchvat, ale cítí se nadmutý, toto odezní po několika hodinách samovolně, ale opakuje se to, trvá to dlouhodobě a pacienta to značně obtěžuje. 


Jak se léčí onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se vyšetřuje sonograficky (ultrazvukem) a jsou-li prokázány žlučníkové kameny je potřebné operační řešení. Někdy se stává, že pacient má dlouhodobě žlučníkové záchvaty a nepodaří se prokázat žlučníkové kameny. V tomto případě přistoupíme k operačnímu řešení, po vyloučení jiných onemocnění, i když nejsou prokázané kameny. Výsledky tohoto postupu přinášejí výborné výsledky. Dále je potřeba zmínit změnu přístupu k časnosti provedené operace, kdy dříve se doporučoval určitý časový odstup operace po žlučníkovém záchvatu. Dnes je přijatý názor, že operace se má provést co nejdříve po žlučníkovém záchvatu, odstranění, zaníceného žlučníku dojde ke zkrácení délky léčby. Jak z výše uvedeného vyplývá, léčba onemocnění žlučníku je operační, tzv. cholecystectomie. Spočívá v odstranění celého žlučníku s kameny. Pacienti po operaci ve většině případů nedrží žádnou dietu, ani jinak nejsou omezeni. Operace se provádí laparoskopicky.


Jak poznám, že mám chronický zánět slepého střeva a co s tím?

Chronický zánět slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, které není závislé ani na námaze, ani ne jídle. Vzniká kdykoliv, odeznívá po hodinách po dnech, dobře na potíže působí studené. Žádným, dosud dostupným, vyšetřením se nedá přesně prokázat, že tyto potíže působí chronický zánět slepého střeva. Je nutno vyloučit ostatní onemocnění urologické, gynekologické, bolesti páteře apod a v případě, že je vše negativní je a pacienta potíže skutečně obtěžují, je na místě plánovaně odstranit slepé střevo, provést appendectomii.  V 90ti% po operaci potíže zcela zmizí, tam kde přetrvávají, je nezbytné provést další vyšetření a appendix nebyl příčinou původních potíží.


Diskusní téma: Gastroenterologie

Esofagitida

Veronika 30.06.2017
Dobrý den,moc vás prosím o přeložení zprávy z gastroskopie,
Pasáž endoskopu jicnem volná,nad kardii známky esofagitidy 1.st,Z-linie neostrá,na 6hodině vybíhá jazyk susp.Barettova jicnu cca 1,5cm dlouhý-odebrány tri vzorky-nasledná histologie
vyledky: tri vzorky jednotlivě zalité,jeden vzorek odpovídá sliznici oxyntického typu,e zcela miminalnim zanětlivým infiltrátem,zbylé dva vzorky představují sliznici oxyntokardiac.typu s hyperplazii foveol.
jejiž epitel jeví známky zvýšené regenerační aktivity.ve stromatu vzorku je pritomen středne intenzivní chronický zanetlivý infiltrát,na povrchu obou techto vzorku je pritomen i krátký usek pravidelně vyzravajícího vrstevnateho dlaždicobuněčného epitelu.střevní metaplazie neni pritomna,o barettv jicen se nejedná. histochemicky prokazujeme neutrální mucin.

Pane doktore,prosím pomozte mi,jsem z toho strašně nestatstná,bojím se rakoviny jicnu,je mi 31 let,mám velké obtíže v oblasti jugula,knedlík v krku,pocit cizho telesa,bolest pri polykání slin,pri jidle ani piti nikoliv.
vsichni mi ríkají,že je to pychické.lecim se s panickou poruchou,ale tyto bolesti v krku jsou opravdu nesnesitelné,ani nevím co mužu jist nebo pit,beru lanzul temer mesíc,nepocituji zlepšení,ba naopak..žáha mě nepálí,trochu bolest na hrudní kosti a sucho v hrdle...na gastrosk.mne privedly právě obtíže toho krku..na ORL VSE OK....Strasne me desí,ten jazyk,který mi tam nasli..je to nebezpečné? dá se to vylečit? jsem z toho psychicky uplně mimo,což na vylečení jiste nepridá..co byste mi poradil? moc vám dekuji

Re: Esofagitida

MUDr. Ludvík Winkler 12.07.2017
Dobrý den, Objednejte se přímo ke mně do poradny a vezměte s sebou zprávu z gastroenterologie. Opravdu se ničeho nebojte, uděláme případná doplňující vyšetření a domluvíme se, co t tím provedeme. Zatím užívejte léky, které Vám gastroenterolog napsal, a užívejte hezké letní dny. S pozdravem dr. Winkler

Re: Re: Esofagitida

Veronika 20.07.2017
Moc vam dekuji pane doktore za odpoved,muzete mi prosim jeste napsat,zda po precteni me zpravy z histologie,je muj stav jaky?vazny,da se to dobre vylecit?nyni jsme pridali jeste prokinetika a muj mudr.rika,ze sttiktni.dieta neni nutna,mam mu verit?samozrejme odpirani drobnych radosti jako je kava,ci sklenka vina mi.vadi..muzu byt opravdu v klidu?zatim to moc nejde,dekuji a hezký den

Branicni kila

Radek 08.06.2017
Dobry den jsem 6 tydnu po operaci branicni kily a stale mam problemi nemohu moc poradne jist tlaci to pit mohu jen pomalu potrebuji vasi radu kdy ty problemi ustoupi dekuji

Re: Branicni kila

Palas Athéna 12.07.2017
Dobrý den, předem prosím omluvte pozdní odpověď. Pooperační průběh je velice individuální, 6 týdnů po zákroku může ještě souviset. Pokud problém stále přetrvává, obraťte se na svého operatéra a pro jistotu konzultujte osobně přímo s ním. Hezký den

kámen v žlučníku

Michal 03.06.2017
DObrý den
při jiném vyšetření (utz) mi byl zjištěn kámen v žlučníku, asi 1,4cm. Jiné potíže patrně nemám (kromě steatozy jater, což může být spíše z nadváhy, se kterou se snažím bojovat). Snad jedině jsem občas po jídle trochu nadmutý. Ale to může být asi subjektivní.

Diskutoval jsem se dvěma lékaři, jeden doporučoval odstranit žlučník, druhý doporučoval buďto jakýsi lék na rozpuštění, nebo nechat být, když nejsou problémy.

Jak to vidíte, nechat být, nebo řešit, nebo nějaké další vyšetření? Děkuji

Re: kámen v žlučníku

Palas Athéna 12.07.2017
Dobrý den, předem prosím omluvte pozdní odpověď. My se přikláníme k názoru lékaře, který doporučuje žlučník odstranit. Je to tak, že když se kámen ve žlučníku objeví, prostě tam je a dříve nebo později začne dělat potíže. Nadýmání je typický příznak. Hezký den

Reflux,kasel

Josef 24.05.2017
Zdravim vas, pane doktore. Uz temer 4mesice pokaslavam. Zaha me nepali. Knedlik v krku nemam. Neriham. Pri nadechu mam v hrdle chladivy pocit, ktery me rozkasle. Je mi 45let, trpim revmatoidni artritidou,plicni a krcni vysetreni bylo bez nalezu. Zde je zprava z gastroskopickeho vysetreni ze dne 12.5.17: pristroj volne zzaveden do jicnu,

Re: Reflux,kasel

Josef, 45let 24.05.2017
Uz skoro ctyri mesice kaslu. Zaha me nepali. Knedlik v krku nemam. Neriham. Pouze pri nadechu mam v hrdle chladivy pocit, ktery me rozkasle. Plicni a krcni vysetreni bylo bez nalezu. Zde prikladam gastroskopicke vysetreni z 12.5.17: prisrtoj volne zaveden do jicnu, zde je ponekud neostra Z linie, kratka linearni eroze, kardie volna, v zaludku pri inverzi fornix a kardie bpn, oblast krivin klidna, jezirko cire, angulus bpn, v antru 2 belave eroze na rasach, 1krat biopsie na H.p.-RUT, pylorus kruhovy, volny, bulbus duodena a D2 beze zmen.
Zaver: Re-erozivni ezofagitida I.st. dle SM, bez znamek hiatove hernie, 2 eroze antra, ureazovy test pozitivni, drazdivy pac., na duodenu negativni nalez.
Dop: eroze mohou souviset s revmatologickpu lecbou pacienta (metypred, plaquenil, leflon od duben 2013) , indikace k preleceni 3 kombinace pri pozitivite ureazoveho testu-rp.Apo-ome 20mg 100tbl., tyden 1-0-1 pred jidlem, soucasne Klacid 500mg 14tbl., I 1-0-1 a Duomox 1g 14tbl. 1-0-1, po 7 dnech ukoncit ATB a pokracovat v Apo-ome 1-0-0 pred jidlem.
Antibiotika jsem dobral. A az doberu Apo-omerazol a kasel neustane, mam se zajimat o opetativni zakrok? Dekuji predem za odpoved.

Re: Re: Reflux,kasel

Palas Athéna 12.07.2017
Dobrý den, doporučujeme přidat ke gastroenterologickému vyšetření ještě RTG žaludku a jícnu, vyšetření v hlasovém centru, případně jícnovou impedanci. Na základě výsledků se pak můžeme domluvit, jaký postup by byl ve vašem případě nejvhodnější. Pokud máte zájem, objednejte se k nám do poradny, kde to probereme. Hezký den
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>