Nejčastější otázky: Kýlní centrum

Jak se objednat?

Objednat se můžete online, prostřednictvím těchto stránek anebo telefonicky

Objednat se online

Co je kýla a kde vzniká?

Kýla je, laicky řečeno otvor, nebo díra v břišní stěně přes kterou se vyklenují do podkoží vnitřní orgány. Vyskytují se v typických lokalizacích, ve kterých je břišní stěna apriori oslabená. To jsou třísla - kde u mužů procházejí přes břišní stěnu cévy a chámovod do varlat, u žen je zde jen oblý vaz, proto je u nich kýla v třísle méně častá. U žen je častější tzv. stehenní kýla, která se také vyskytuje v třísle, ale o něco níže, než klasická tříselná kýla. Dalším oslabeným místem je pupek a veškeré jizvy po operacích na břiše, zejména bylo-li jejich hojení komplikované.

Co způsobuje vznik kýly?

K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů pak onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině. Kýly jsou také častější u obézních lidí, kde je břišní stěna oslabena.
 

Co je rozestup břišních svalů (diastáza) a jak vzniká?

Podobným mechanizmem jako kýla vzniká také rozestup břišních svalů  - diastáza. Ta vzniká jedině ve střední čáře typicky nad pupkem, kde jsou svaly břišní stěny pravé a levé strany od hrudní kosti po pupek spojeny jen můstkem vaziva. Vlivem výše uvedených faktorů se tento vazivový můstek postupně rozšiřuje z normálních cca 1cm šíře až na několik cm. Diastázu - rozestup břišních svalů lze pak dobře pozorovat při zvedání se z lehu, kdy se v horní části břicha uprostřed mezi hrudní kostí a pupkem vyklenuje různě veliká část břišní stěny, v klidu vleže zase mizí, ale při vyšetření lze nahmatat, že okraje břišních svalů jsou od sebe vzdáleny více, než uvedený 1 cm.

Jak zjistím, že mám kýlu?

Kýla jak z výše uvedené definice vyplývá je vyklenování vnitřností přes otvor v břišní stěně do podkoží. Objevuje se tedy určité vyklenutí břišní stěny - typicky v klasických lokalizacích - v třísle, pupku, jizvách po operacích, raritně i na jiných místech. Ze začátku se toto vyklenutí objevuje jen při zátěži a zvýšeném nitrobřišním tlaku. Postupně se kýla zvětšuje a vyklenutí může být trvalé zejména ve stoje, zatímco vleže v klidu, při pokrčených dolních končetinách kýla mizí - útroby se vrací do břišní dutiny. Při větších kýlách a zejména, když už jsou dlouho přítomné, vznikají srůsty, které způsobují, že se kýla ani vleže do břicha nevrací. Typickým příkladem jsou velké šourkové (skrotální) kýly, které u mužů, kteří to neřeší třeba 10 let, můžou dosáhnout obrovských rozměrů až po kolena. Při menších kýlách a zejména u obézních lidí nemusí být vyklenutí patrné, někdy ani lékař nemusí kýlu nahmatat a při podezření (bolest v typické lokalizaci a vyloučení jiné příčiny) je pak nutné doplnit vyšetření ultrazvukem (sonografie).

Jak se kýla projevuje, co způsobuje a co hrozí?

Kromě uvedeného vyklenutí může kýla pobolívat, zejména při námaze. Když kýla vzniká, zejména v třísle, může se objevit pálení v třísle. Vzhledem k tomu, že se v kýle vyklenuje některá vnitřnost, nejčastěji střevo, může se objevit porucha funkce této vnitřnosti. Když je otvor v břišní stěně úzký, může způsobovat útlak vnitřností a způsobovat zúžení střeva, které se může projevovat přechodnou zácpou, nadýmáním, pobolíváním kýly. Specifickou událostí je uskřinutí kýly. Je to náhlá událost způsobená tím, že se vnitřnost v kýle zasekne - zaškrtí. Trpí tím výživa zaškrcené vnitřnosti, protože se utlačí, nebo se i uzavřou cévy, které zásobují vnitřnost krví. To způsobuje její odumírání. Při zaškrcení střeva vzniká jeho neprůchodnost. Obojí se projevuje silnou bolestí kýly, která je tuhá, nejde ani vleže zamáčknout zpátky do břicha. Může se objevit zvracení, křeče v břiše, nebo neodcházejí větry a stolice. Jedná se o akutní stav, který je nutno ihned řešit urgentní operací. Při těchto příznacích, nebo jakýchkoliv podezřeních je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Mám kýlu a co teď s tím?

Vzhledem k tomu, že když už kýla vznikla, tak se neztratí, pouze se časem zvětšuje, může způsobovat potíže a hrozí její uskřinutí, se doporučuje její operační řešení. Žádným jiným způsobem totiž není možné kýlu vyřešit. Kýlní pás, který zatlačuje kýlu zpátky a zpevňuje břišní stěnu, se doporučuje jen dočasně do doby operace, nebo jako řešení u těžce nemocných lidí, kteří nejsou schopni podstoupit operaci. Kýlní pás se používá břišní - na břišní, nebo pupeční kýly. Tříselné kýlní pásy se nedoporučují, protože jejich efekt je sporný a spíše způsobují další komplikace - oděrky, nebo zapařování třísla. Jestli jste podle výše uvedeného objevili kýlu, nebo máte podezření, navštivte svého praktického lékaře, nebo rovnou nás v Palas Athena, kde vám po vyšetření věc ozřejmíme a doporučíme vhodné řešení.
 

Jak probíhá operace kýly?

Operace kýl jsou jedny z nejčastějších, které v Palas Athena provádíme. Specializujeme se zde na laparoskopické operace kýl, ale v určitých případech provádíme i klasické operace. Všechny operace vyžadují interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko a také to, zda je pacient vhodný na operaci v režimu jednodenní chirurgie. Operace probíhá v celkové narkóze. Jen u hodně nemocných - většinou starších lidí, lze tříselnou kýlu operovat v lokálním umrtvení místa operace ve spojení s tzv. analgosedací (farmakologickým tlumením pacienta, které ale není narkózou), nebo ve spinální anestezii (umrtvující látka se vpíchne do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře a přibližně od půlky těla pacient nic necítí, zatímco zůstává při vědomí; efekt trvá několik hodin a pak se zase citlivost plně vrátí).

Diskusní téma: Kýlní centrum

Stav po laparoskopické operací tříselné kyly

Marie K. 22.01.2018
Dobrý den,můj manžel je 6 týdnů po operaci tříselné kýly.Stále má zvětšené varle,ale hlavně trvá pálivá bolest na vnější straně stehna. Mohlo by se jednat o poranění nervu během operace? A pokud ano,jak dále postupovat ? Je mi ho líto,zkoušeli jsme všechno možné,ale nic nezabírá.
Děkuji M.Korchová

kylní kanál

Karel Kříž 08.01.2018
Dobrý den, mám už asi 6 let, problém s pravým tříslem a bolestí pravého podbřišku a zad. Začalo to asi v práci, když jsem cítil zapálení v podbřišku, při tom jsem aktivně hrál fotbal. Nyní cítím i bolest v levém podbřišku. Při zatažení břišních svalu nahmatám malé bouličky, moje fyzioterapeutka mě informovala, že by to mohl být kylní kanál. Jsem po dvou operací pravého kolena a dříve jsem trpěl zácpami.
Potřebuji poradit zda byste mě pořádně vyšetřily, protože jsem již byl na několika vyšetření a problém stále trvá.
A jak vyšetření probíhá?
Děkuji .

Tříselna kýla

Jana 03.01.2018
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli při operaci tříselné kýly se muže odebrat i tlusté střevo.Děkuji


Alternativa polypropylenové síťky

Olga 22.12.2017
Dobrý den,
přála bych si provést operaci tříselné kýly s použitím této kolagenové sítky: https://www.crbard.com/Davol/products/All-Products/Hernia-Repair-Fixation/ místo klasicky používané polypropylenové sítky. Za jakých podmínek by to bylo možné?
Děkuji předem za odpověď.

hiátová hernie

Jitka Mamulová 04.12.2017
Dobrý den,
můj syn má hiátovou hernii, která se mu stále zhoršuje. Prosím o info, jestli i v případě, že jsme z Českých Budějovic, je možné se u Vás objednat operaci. V případě, že ano, šlo by to také na jednodenní hospitalizaci ?

Re: hiátová hernie

Palas Athéna 04.12.2017
Dobrý den, ano, objednat se můžete, operujeme lidi z celé republiky starší 18-ti let. Jsme klinika jednodenní chirurgie, tedy většina našich pacientů zde stráví 1 noc. Po operaci hiátové hernie odchází zpravidla druhý den po obědě domů. Budete-li se objednávat ke konzultaci, vezměte si sebou prosím všechny výsledky Vašich vyšetření, která jste kvůli této diagnose podstoupila. Hezký den

operace hiatové hernie

Lidka 03.11.2017
Dobrý den jsem u Vás objednaná k operaci Hiatové hernie, dnes jsem byla na jicnové manometrii, kdy lékař zjistil že vyšetření nelze provést - dostal se pouze do 5cm.Doporučil RTG vyšetření s náplní jícnu.Žádanku jsem si vyzvedla ale na RTG my bylo zděleno že vyšetření bude provedeno pouze se soulasem pana docenta.Jde o kluzkou hernii 8cm.Co doporučujete.Případné datum RTG by mělo přijít písemně do 14 dnů.Operaci u Vás mám podstoupit v lednu.Co v případě že jícen nebude v pořádku.Děkuji Lidka

Re: operace hiatové hernie

Palas Athéna 21.11.2017
Dobrý den, RTG pracoviště, kde je možné provádět RTG žaludku a jícnu provádí tato vyšetření na základě doporučení, žádanky ošetřujícího lékaře. Pokud tuto žádanku máte, nevím, proč Vám odmítají vyšetření udělat. Potřebujete-li toto doporučení, zavolejte si přímo prim. Drahoňovskému, ambuluje každý čtvrtek a domluvte se s ním. Hezký den

Jirka

malis@centrum.cz 03.11.2017
Dobrý den,
byla mi zjištěna tříselní kýla v pravém tříslu o velikosti 10x11x25 mm, chtěl bych vás požádat o informaci jestli ve vašem zařízení je výkon hrazen zdravotní pojišťovnou (vojenská zdravotní pojišťovna) a zdali by mohl být termín operace ještě v listopadu. Dále bych se chtěl dotazovat zda bych mohl po operaci od půlky března jezdit na kole s plnou zátěží.
Předem děkuji za odpověď.

Re: Jirka

Palas Athéna 21.11.2017
Dobrý den, tato operace je hrazena ZP. Pokud jste tak již neučinil, objednejte se do naší kýlní poradny, přímo s lékařem se pak domluvíte na nejbližším možném termínu. Pokud by operace proběhla ještě letos, případně začátkem ledna 2018 a pooperační průběh byl standardní, není důvod, proč byste nemohl od půlky března podstoupit plnou zátěž. Hezký den
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>