Nejčastější otázky: Kýlní centrum

Jak se objednat?

Objednat se můžete online, prostřednictvím těchto stránek anebo telefonicky

Objednat se online

Co je kýla a kde vzniká?

Kýla je, laicky řečeno otvor, nebo díra v břišní stěně přes kterou se vyklenují do podkoží vnitřní orgány. Vyskytují se v typických lokalizacích, ve kterých je břišní stěna apriori oslabená. To jsou třísla - kde u mužů procházejí přes břišní stěnu cévy a chámovod do varlat, u žen je zde jen oblý vaz, proto je u nich kýla v třísle méně častá. U žen je častější tzv. stehenní kýla, která se také vyskytuje v třísle, ale o něco níže, než klasická tříselná kýla. Dalším oslabeným místem je pupek a veškeré jizvy po operacích na břiše, zejména bylo-li jejich hojení komplikované.

Co způsobuje vznik kýly?

K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů pak onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině. Kýly jsou také častější u obézních lidí, kde je břišní stěna oslabena.
 

Co je rozestup břišních svalů (diastáza) a jak vzniká?

Podobným mechanizmem jako kýla vzniká také rozestup břišních svalů  - diastáza. Ta vzniká jedině ve střední čáře typicky nad pupkem, kde jsou svaly břišní stěny pravé a levé strany od hrudní kosti po pupek spojeny jen můstkem vaziva. Vlivem výše uvedených faktorů se tento vazivový můstek postupně rozšiřuje z normálních cca 1cm šíře až na několik cm. Diastázu - rozestup břišních svalů lze pak dobře pozorovat při zvedání se z lehu, kdy se v horní části břicha uprostřed mezi hrudní kostí a pupkem vyklenuje různě veliká část břišní stěny, v klidu vleže zase mizí, ale při vyšetření lze nahmatat, že okraje břišních svalů jsou od sebe vzdáleny více, než uvedený 1 cm.

Jak zjistím, že mám kýlu?

Kýla jak z výše uvedené definice vyplývá je vyklenování vnitřností přes otvor v břišní stěně do podkoží. Objevuje se tedy určité vyklenutí břišní stěny - typicky v klasických lokalizacích - v třísle, pupku, jizvách po operacích, raritně i na jiných místech. Ze začátku se toto vyklenutí objevuje jen při zátěži a zvýšeném nitrobřišním tlaku. Postupně se kýla zvětšuje a vyklenutí může být trvalé zejména ve stoje, zatímco vleže v klidu, při pokrčených dolních končetinách kýla mizí - útroby se vrací do břišní dutiny. Při větších kýlách a zejména, když už jsou dlouho přítomné, vznikají srůsty, které způsobují, že se kýla ani vleže do břicha nevrací. Typickým příkladem jsou velké šourkové (skrotální) kýly, které u mužů, kteří to neřeší třeba 10 let, můžou dosáhnout obrovských rozměrů až po kolena. Při menších kýlách a zejména u obézních lidí nemusí být vyklenutí patrné, někdy ani lékař nemusí kýlu nahmatat a při podezření (bolest v typické lokalizaci a vyloučení jiné příčiny) je pak nutné doplnit vyšetření ultrazvukem (sonografie).

Jak se kýla projevuje, co způsobuje a co hrozí?

Kromě uvedeného vyklenutí může kýla pobolívat, zejména při námaze. Když kýla vzniká, zejména v třísle, může se objevit pálení v třísle. Vzhledem k tomu, že se v kýle vyklenuje některá vnitřnost, nejčastěji střevo, může se objevit porucha funkce této vnitřnosti. Když je otvor v břišní stěně úzký, může způsobovat útlak vnitřností a způsobovat zúžení střeva, které se může projevovat přechodnou zácpou, nadýmáním, pobolíváním kýly. Specifickou událostí je uskřinutí kýly. Je to náhlá událost způsobená tím, že se vnitřnost v kýle zasekne - zaškrtí. Trpí tím výživa zaškrcené vnitřnosti, protože se utlačí, nebo se i uzavřou cévy, které zásobují vnitřnost krví. To způsobuje její odumírání. Při zaškrcení střeva vzniká jeho neprůchodnost. Obojí se projevuje silnou bolestí kýly, která je tuhá, nejde ani vleže zamáčknout zpátky do břicha. Může se objevit zvracení, křeče v břiše, nebo neodcházejí větry a stolice. Jedná se o akutní stav, který je nutno ihned řešit urgentní operací. Při těchto příznacích, nebo jakýchkoliv podezřeních je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Mám kýlu a co teď s tím?

Vzhledem k tomu, že když už kýla vznikla, tak se neztratí, pouze se časem zvětšuje, může způsobovat potíže a hrozí její uskřinutí, se doporučuje její operační řešení. Žádným jiným způsobem totiž není možné kýlu vyřešit. Kýlní pás, který zatlačuje kýlu zpátky a zpevňuje břišní stěnu, se doporučuje jen dočasně do doby operace, nebo jako řešení u těžce nemocných lidí, kteří nejsou schopni podstoupit operaci. Kýlní pás se používá břišní - na břišní, nebo pupeční kýly. Tříselné kýlní pásy se nedoporučují, protože jejich efekt je sporný a spíše způsobují další komplikace - oděrky, nebo zapařování třísla. Jestli jste podle výše uvedeného objevili kýlu, nebo máte podezření, navštivte svého praktického lékaře, nebo rovnou nás v Palas Athena, kde vám po vyšetření věc ozřejmíme a doporučíme vhodné řešení.
 

Jak probíhá operace kýly?

Operace kýl jsou jedny z nejčastějších, které v Palas Athena provádíme. Specializujeme se zde na laparoskopické operace kýl, ale v určitých případech provádíme i klasické operace. Všechny operace vyžadují interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko a také to, zda je pacient vhodný na operaci v režimu jednodenní chirurgie. Operace probíhá v celkové narkóze. Jen u hodně nemocných - většinou starších lidí, lze tříselnou kýlu operovat v lokálním umrtvení místa operace ve spojení s tzv. analgosedací (farmakologickým tlumením pacienta, které ale není narkózou), nebo ve spinální anestezii (umrtvující látka se vpíchne do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře a přibližně od půlky těla pacient nic necítí, zatímco zůstává při vědomí; efekt trvá několik hodin a pak se zase citlivost plně vrátí).

Diskusní téma: Kýlní centrum

operace hiatové hernie

Lidka 03.11.2017
Dobrý den jsem u Vás objednaná k operaci Hiatové hernie, dnes jsem byla na jicnové manometrii, kdy lékař zjistil že vyšetření nelze provést - dostal se pouze do 5cm.Doporučil RTG vyšetření s náplní jícnu.Žádanku jsem si vyzvedla ale na RTG my bylo zděleno že vyšetření bude provedeno pouze se soulasem pana docenta.Jde o kluzkou hernii 8cm.Co doporučujete.Případné datum RTG by mělo přijít písemně do 14 dnů.Operaci u Vás mám podstoupit v lednu.Co v případě že jícen nebude v pořádku.Děkuji Lidka

Jirka

malis@centrum.cz 03.11.2017
Dobrý den,
byla mi zjištěna tříselní kýla v pravém tříslu o velikosti 10x11x25 mm, chtěl bych vás požádat o informaci jestli ve vašem zařízení je výkon hrazen zdravotní pojišťovnou (vojenská zdravotní pojišťovna) a zdali by mohl být termín operace ještě v listopadu. Dále bych se chtěl dotazovat zda bych mohl po operaci od půlky března jezdit na kole s plnou zátěží.
Předem děkuji za odpověď.

tříselní kýla

Jirka 03.11.2017
Dobrý den,
byla mi zjištěna tříselní kýla v pravém tříslu o velikosti 10x11x25 mm, chtěl bych vás požádat o informaci jestli ve vašem zařízení je výkon hrazen zdravotní pojišťovnou (vojenská zdravotní pojišťovna) a zdali by mohl být termín operace ještě v listopadu. Dále bych se chtěl dotazovat zda bych mohl po operaci od půlky března jezdit na kole s plnou zátěží.
Předem děkuji za odpověď.

Brániční kýla

Hana 27.09.2017
Dobrý den, před 17 lety při operaci žlučníku mi byla nalezena brániční kýla. Ze začátku jsem ani nevěděla že ji mám, ale postupem času rostla a já ji statečně zaháněla léky. Nyní beru Controloc 40 mg 2x 1. Ale bohužel i tak mám problémy. Zhoršilo se mi astma, žáha mi pálí, poslední měsíc nemohu již ani vypít sklenici vody najednou. Hned zvracím. Trápí mne i průjmy. Břicho mne bolí. Ale při vyšetření mi bylo řečeno, že je dosud malá a není potřeba operace. Ale já už jsem z toho unavená.
Prosím jen o radu, zda operace by bylo to nejlepší řešení. A zda bych mohla se u Vás objednat.
Děkuji

Re: Brániční kýla

Palas Athéna 03.10.2017
Dobrý den, ano, objednejte se v naší poradně a vezměte s sebou výsledky vyšetření, které jste do této chvíle absolvovala. Hezký den

Tříselná kýla

Lenka 19.09.2017
Dobrý de. Mám doporučení na operaci tříselné kýly.Obracím se na Vás s dotazem, jestli ve vašem zařízení připevňujete při operaci síťku v břiše lepidlem nebo sponami.Děkuji , přeji hezký den.

Re: Tříselná kýla

Lukáš 02.10.2017
"...kýlní defekt pak ošetří překrytím speciální síťkou, kterou připevní k osovým strukturám třísla titanovými svorkami v počtu 1 - 3."

http://www.palas-athena.cz/products/centrum-pro-lecbu-kyl/

Kýla břišní

Marta 08.09.2017
Dobrý den,
mám diagnostikován rozestup břišních svalů do 2,5 cm a kýlu (tuková tkáň) v a bílé čáře vel. cca 6x6cm, nad pupkem, více vpravo ( hernia supraumbilicalis).Řeší se operací laparoskopicou nebo spíše klasickou ?
Děkuji

Re: Kýla břišní

Palas Athéna 08.09.2017
Dobrý den, záleží na pracovišti, které si vyberete. Naše zdravotnické zařízení preferuje laparoskopické operace a ve Vašem případě bychom rozhodně toto laparoskopicky řešili. Hezký den

Pupeční kýla

Monika 03.09.2017
Dobrý den,mám doporučení k operaci pupeční kýly....chtěla jsem se zeptat zda vše hradí zdravotní pojištovna,nebo zda si operaci hradí pacient.Moc děkuji za odpověd.Monika N.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>